Project ended, it cannot be supported
Total support 139/100 pc (139%)
Needed 100 pc
The project ends in FINISHED

Sněžku, nejvyšší horu Česka, navštívil téměř každý a nejeden z nás má nalezenou i místní kešku, která ve statistikách mnohých kačerů obsazuje pozici nejvyšší nalezené keše. Protože Krkonoše zbožňuji a Sněžku mám obzvlášť rád, rozhodl jsem se ve spolupráci s Geocoin4you vytvořit netradiční, jí věnovaný, geocoin. Na první pohled sice vypadá jako klasický kruhový, ale zdání klame! Jelikož je Sněžka výjimečná, navrhl jsem pro ni i výjimečný netradiční geocoin s ,,vyříznutým“ otvorem. Doufám, že se nápad bude líbit a povede se jej vyrobit! Sněžka by svůj geocoin rozhodně zasloužila!

Střed geocoinu bude tvořit 3D motiv vrcholu Sněžky z čelní strany a motiv hořce, také ve 3D, ze zadní strany. Netradičním prvkem bude ,,vyříznutý" otvor místo oblohy (tzn. místo bílé plochy nad masivem Sněžky bude otvor), geocoin však bude mít pevný okraj s nápisy tak, aby se podobal klasickým geocoinům. Otvor může sloužit například k zavěšení. Geocoin bude mít v průměru 55mm. Věta ,,TRACKABLE AT GEOCACHING.COM" bude na hraně geocoinu.

Geocoin se bude vyrábět ve čtyřech různých provedeních. Ve verzi nelimitní, která bude volně v prodeji i po skončení akce (v případě realizace - cena nelimitní verze geocoinu bude v geocachingových obchodech za 300,-Kč), ve verzi limitni vyrobené v počtu 50ks, ve verzi super limitní vyrobené v počtu 20ks a ve verzi donátorské, kterou bude možné získat pouze v sadě formou podpory projektu (vyrobí se přesný počet pouze pro donátory mince, kteří si ji vybrali v sadě). Povrchové úpravy jednotlivých verzi budou zveřejněné po dosažení 100% podpory.

Sněžka (1603 m n. m.)

Sněžka, nacházející se v Krkonoších, je se svými 1603 m n. m. nejvyšší horou České republiky.  Nachází se ve východních Krkonoších a přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice. Trojboká hora, odborně označovaná jako karling, vznikla ledovcovou erozí. Její skalnatý vrchol má rozlohu asi 120 000 m2 a nachází se na něm několik staveb. Samotný název Sněžka (německy Schneekoppe) pochází z 19. století, je odvozen od pojmenování Sněžná – jako „sněhem pokrytá“. Předcházející označení byly například Sněžovka, Pahrbek Sněžný, Sněhovka či  Sněhkopa.

Již od pradávna lákala dominanta východních Krkonoš ke zdolání, první historicky zaznamenaný výstup provedl jistý Benátčan v roce 1456, který zde hledal drahé kameny. V 16. století se učenci snažili změřit výšku nad mořem, přičemž docházeli k velmi rozdílným výsledkům. Slezský učenec Kryštof Schilling dokonce naměřil neuvěřitelných 5880 m, což je o 1000 m více než má Mont Blanc, nejvyšší hora Evropy.

Nejstarší stavbou stojící na samotném vrcholu, který je poměrně rozlehlý, je 14 metrů vysoká kaple sv. Vavřince. O její stavbu se zasloužil šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch. Postavena byla v polovině 17. století. V dobách největší slávy se v ní konaly až 5 krát ročně bohoslužby, během let 1810-1850 však sloužila i jako hospoda a útulek. Poté, co byla znovu vysvěcena, několikrát vyhořela, ale vždy byla obnovena, a tak ji i dnes můžeme při návštěvě Sněžky obdivovat.

Kaple sv. Vavřince

V roce 1850 byla na polské straně postavena Slezská (později Polská) bouda, která turistům sloužila až do roku 1850, kdy vyhořela. Byla však obnovena a v roce 1976 byla otevřena současná stavba připomínající talíře, kterou navrhli polští architekti Witold Lipinski a Waldemar Wawrzyniak z Wroclawské univerzity. V roce 2009 došlo k havárii, kdy nevydržel horní disk nápor sněhu a zřítil se, ve stejném roce byl též opraven. I přes svoji kontroverzní podobu se stavba stala výraznou dominantou vrcholu.

Polská bouda

Původní dřevěná meteorologická stanice byla postavena v roce 1900. Osmnáct metrů vysoká stavba, po II. světové válce jediná fungující meteorologická stanice ve střední Evropě, byla stržena v 80. letech 20. století. Nyní meteorologická stanice sídlí v nejvyšším talíři Polské boudy.

Na české straně Sněžky stála ještě nedávno zchátralá budova České boudy z roku 1868. Zásoby a také materiál do ní dopravovali horští nosiči nosící náklad v krosnách na zádech. Jim je věnována Stezka horských nosičů vedoucí z Velké Úpy až na vrchol Sněžky. Kvůli značnému poškození, zchátrání a napadení dřevomorkou musela být bouda v roce 2004 stržena.

Dalším významným vrcholovým objektem byla Česká poštovna, která byla v provozu od roku 1899 s několika pauzami fungující až do roku 2009, kdy byl dřevěný kiosek rozebrán a přemístěn na Javorovou skálu u Monínce, kde slouží turistům dodnes.

Nová česká poštovna Anežka byla otevřena v roce 2008 po ukončení provozu Staré poštovny. Návrh byl zpracován architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Na střeše budovy se nachází vyhlídková plošina. Nejvýš položená česká pošta má přiděleno PSČ 542 91.

Česká poštovna Anežka

Malou, přesto zejména pro kačery velmi známou stavbou je Základní trigonometrický bod postavený z místního kamení v roce 1824. Od něj se odvozovala nadmořská výška 1602 m n. m. Po nejnovějším měřené bylo zjištěno, že vrchol Sněžky se nachází ve výšce 1603,3 m n. m.

První lanovka na vrchol byla postavena v letech 1947 až 1948. Dlouho se uvažovalo, kudy povede, prvotním návrhem bylo vést lanovku přes Obří důl, ale z provozních důvodů nakonec zvítězila varianta dnešní trasy přes Růžovou horu. Lanovku vyrobila Transporta Chrudim, typové označení bylo VR 101. Systém bokem jezdících dvousedaček s přestupní stanicí na Růžové hoře měl být původně v provozu pouhých 17 let, nakonec však na svahu Sněžky, jen s malými rekonstrukcemi, jezdila více jak 60 let. Provoz velmi oblíbené lanovky byl ukončen v roce 2012 z důvodu výstavby nové kabinkové lanovky. Nová čtyřmístná kabinková lanovka je sice moderní a komfortnější, mnoho lidem však chybí spojení s přírodou, které umožňovala legendární stará lanovka. Lanovka ji sice dobrá, ovšem nejkrásnější zážitek je stále vystoupání ,,po svých“ až navrchol. Tento zážitek může lanovka jen těžko nahradit.

Lanovka na Sněžku (Horní stanice)

No news has been found

Nelimitní geocoin (0 The number of available rewards)

by 200,00 Kč
Delivery time - 15.8.2016
Nelimitní verze geocoinu .

Limitní edice (10 The number of available rewards)

by 300,00 Kč
Delivery time - 15.8.2016
Cz: Limitní geocoin (vyroben v počtu max. 50ks).

Sada nelimitka a donátorská mince (0 The number of available rewards)

by 550,00 Kč
Delivery time - 15.8.2016
Sada s nelimitní a donatorskou mincí (limitní ( donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje dvě verze geocoinu.

Sada limitka a donátorská mince (10 The number of available rewards)

by 650,00 Kč
Delivery time - 15.8.2016
Sada s limitní a donatorskou minci (limitní (vyrobena v počtu 50ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje dvě verze geocoinu.

Sada s limitní, nelimitní a donatorskou mincí (10 The number of available rewards)

by 850,00 Kč
Delivery time - 15.8.2016
Sada s limitní, nelimitní a donatorskou minci (nelimitní, limitní (vyrobena v počtu 50ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje tři verze geocoinu.

Limitní sada (10 The number of available rewards)

by 1 050,00 Kč
Delivery time - 15.8.2016
Kompletní sada všech vyrobených limitních verzí mince ( limitní (vyrobena v počtu 50ks), ultra limitní (vyrobena v počtu 20ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje tři verze geocoinu.

Kompletní sada (10 The number of available rewards)

by 1 200,00 Kč
Delivery time - 15.8.2016
Kompletní sada všech vyrobených verzi mince (nelimitní, limitní (vyrobena v počtu 50ks), ultra limitní (vyrobena v počtu 20ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje čtyři verze geocoinu.