Project ended, it cannot be supported
Total support 41/100 pc (41%)
Needed 100 pc
The project ends in FINISHED

Tento Geocoin je na památku významného českého malíře a komiksového kreslíře Káji Saudeka, vlastním jménem Karel Saudek (13. května 1935 Praha – 25. června 2015 Praha).

Pro mě byl a nadále je nejlepším komiksovým kreslířem a Českou legendou na poli komiksů.  

Tvar a vzhled geocoinu je inspirován tvorbou Káji Saudeka. Geocoin je 4mm silný průměru 50mm.

Geocoin se bude vyrábět ve čtyřech různých provedeních. Ve verzi nelimitní, která bude volně v prodeji i po skončení akce (v případě realizace), ve verzi limitní vyrobené v počtu 50 ks, ve verzi superlimitní vyrobené v počtu 20 ks a ve verzi donátorské, kterou bude možné získat pouze v sadě formou podpory projektu (vyrobí se přesný počet pouze pro donátory mince, kteří si ji vybrali v sadě).

Kája Saudek se narodil v Praze, ale jeho rodina z matčiny strany pochází z jižních Čech. Otec se narodil v Děčíně. Na konci druhé světové války se kvůli svému polovičnímu židovskému původu dostal spolu se svým dvojčetem Janem do koncentračního tábora ve Slezsku pro tzv. míšence.

S americkými komiksy se seznámil už v dětství. V padesátých letech nemohl z politických důvodů studovat, stal se tedy technickým kresličem a kulisákem ve filmových studiích na Barrandově. V roce 1966 použil jeho kresby Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii?. Tím se dostal do širšího povědomí a jeho kresby začaly být publikovány šířeji. Patrně největším projektem měl být komiks podle scénáře Miroslav Macourka Muriel a andělé. V roce 1969 z něj však vyšla časopisecky jen ukázka několika stran, kniha samotná už vyjít nemohla (nakonec byla vydána v roce 1991). Zajímavostí je, že si jako předobraz ústředních postav vybral skutečné osoby – pro gener&a acute;l-seržanta Xerona (toliko hlavní zápornou postavu) svého bratra Jana, s nímž měl v tu dobu rozepře, a pro Muriel herečku Olgu Schoberovou – tehdejší československý sexsymbol. K tomuto komiksu stejná dvojice autorů vytvořila i druhý díl (Muriel a oranžová smrt), který vyšel až v roce 2009 (mimo jiné i pro podobnost příběhu s invazí v roce 1968; část originálních kreseb se ztratila v tiskárně). V roce 1971 spolupracoval ještě na filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Počátkem 70. let se několik let živil kreslením seriálů pro časopis Mladý svět. Dva roky vycházel seriál Lips Tulian podle dobrodružných románů 19. století (byl ukončen na zásah cenzury), další dva roky seriál kreslený na libreta oper (v seriálu byli karikováni zpěváci populární hudby, někteří – zvláště Karel Gott – proti tomu protestovali). Poté byly komiksy v Mladém světě zrušeny. V letech 1976-1978 maloval Saudek pro pionýrský magazín Stezka ještě komiks na motivy seriálu Třicet případů majora Zemana – všech pět nakreslených dílů spolu s novým (Poslední případ majora Zemana, napsal Jan Reinisch podle novely Jiř&i acute;ho Procházky Zločin na zámku) vyšlo v roce 1999 pod názvem Major Zeman a jeho 6 případů.

V roce 1979 navázal spolupráci s Českou speleologickou společností, která mu umožnila vydávat komiksy v nákladech několika tisíc výtisků jako materiál pro svou vnitřní potřebu (tzv. zájmový tisk). V následujícím desetiletí tak vyšly příběhy podle scénářů řady známých spisovatelů a scenáristů.

V osmdesátých letech také spolu s Vladimírem Železným a Jiřím Grygarem spolupracoval na seriálu Slovenské televize Okna vesmíru dokořán.

V druhé polovině 80. let často svými ilustracemi doprovázel rozvoj počítačové gramotnosti u nás. V polovině roku 1989 ilustroval návod a přebal magnetofonové kazety první oficiálně prodávané počítačové hry v předrevolučním Československu - Město robotů

Na počátku devadesátých let byla prakticky všechna jeho díla znovu vydána. On sám ilustroval titulní stránky komiksových magazínů Kometa a znovuvydaných sešitů příběhů Boba Hurikána.

V posledních letech maloval pro časopis NeI Report.

Stal se vzorem i pro další kreslíře. Patrně nejvýznamnějším z nich jsou Štěpán Mareš a Miroslav Schoenberg.

Od nehody v dubnu 2006, kdy mu v krku zaskočilo sousto, ležel ve vegetativním stavu v Motolské nemocnici. Podle ošetřující lékařky Saudek možná vnímal, naopak bratr Jan ho považoval za mrtvého. Saudkova dcera dokonce uvažovala o euthanazii. V motolské nemocnici zemřel 25. června 2015 ve věku 80 let.

 

No news has been found

Sada limitka a donátorská mince - Limit pack and donator coin (10 The number of available rewards)

by 650,00 Kč
Delivery time - 1.4.2015
Cz: Sada s limitní a donatorskou minci (limitní (vyrobena v počtu 50ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje dvě verze geocoinu.

EN: The pack of limit and donator coin (limit (made50 pieces) and donator version ( possible to get only if you support the project)). Altogether the pack contains two versions of geocoin.

Sada nelimitka a donátorská mince - No limit pack and donator coin (0 The number of available rewards)

by 550,00 Kč
Delivery time - 1.4.2015
Cz: Sada s nelimitní a donatorskou mincí (limitní ( donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje dvě verze geocoinu.

EN: The pack with no limit and donator coin ( limit ( donator version (possible to get only if you support the project)). The pack contains two versions of geocoin.

No limit geocoin - Nelimitní geocoin (0 The number of available rewards)

by 200,00 Kč
Delivery time - 1.2.2016
Cz: Nelimitní verze geocoinu

EN: No limit version of geocoin

Limitní edice - Limit edition (10 The number of available rewards)

by 300,00 Kč
Delivery time - 1.4.2015
Cz: Limitní geocoin (vyroben v počtu 50ks).

EN: Limit geocoin (made 50 pieces).

Sada s limitní, nelimitní a donatorskou mincí - Pack of limit, no limit and donator coin (10 The number of available rewards)

by 850,00 Kč
Delivery time - 1.4.2015
Cz: Sada s limitní, nelimitní a donatorskou minci (nelimitní, limitní (vyrobena v počtu 50ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje tři verze geocoinu.

EN: Pack of limit, no limit and donator coin ( no limit, limit (made 5O pieces) and donator version (possible to get only if you support the project)). Altogether the pack contains tree versions of geocoin.

Limitní sada - Limit pack (10 The number of available rewards)

by 1 050,00 Kč
Delivery time - 1.4.2015
Cz: Kompletní sada všech vyrobených limitních verzí mince ( limitní (vyrobena v počtu 50ks), ultra limitní (vyrobena v počtu 20ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje tři verze geocoinu.

EN: Complete pack of all made limit versions of coin ( limit ( made 50 pieces), ultra limit (made 2O pieces) and donator version ( possible to get only if you support the project)). Altogether the pack contains tree versions of geocoin.

Kompletní sada - Complete pack (10 The number of available rewards)

by 1 200,00 Kč
Delivery time - 1.4.2015
Cz: Kompletní sada všech vyrobených verzi mince (nelimitní, limitní (vyrobena v počtu 50ks), ultra limitní (vyrobena v počtu 20ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje čtyři verze geocoinu.

EN: The complete pack of all versions of coins ( no limit, limit ( made 50 pieces), ultra limit (made 2O pieces) and donator version (possible to get only if you support the project)). Altogether the pack contains four versions of geocoin.