Projekt již skončil, nelze jej podpořit
Stav odměn 98/100 ks (98%)
Potřebný počet 100 ks
Projekt končí za SKONČENO

Vysoké Tatry sú najvyšším pohorím rozprestierajúcim sa na území Slovenskej republiky a Poľska. Sú súčasťou Karpatského masívu, ktorý sa tiahne Európou. Majú rozlohu 341 km² (260 km² na Slovensku a 81 km² v Poľsku).

Vo Vysokých Tatrách nájdeme 29 vrcholov prevyšujúcich výšku 2 000 metrov. 10 vrcholov s výškou nad 2 500 m.n.m. v slovenských Vysokých Tatrách je turistom prístupných po značených chodníkoch so sezónnymi uzávierkami od 1. 11. – 15. 6. a iné sú pre turistov dostupné iba v sprievode horského vodcu.

 

Motív na Geocoine:

Kriváň - Hlavným motívom je aj keď nie najvyšší, tak azda najznámejší vrchol Slovenska, je to majestátny tatranský štít Kriváň, ktorý sa týči do výšky 2494 metrov nad morom.

Kriváň nepatrí ani medzi najvyšších 20 štítov Slovenska (je to až 27. najvyšší vrch na území SR). Jeho magická silueta s nápadne zakrivením vrcholom, podľa ktorého je aj pomenovaný (od slova krivý), však priťahovala pozornosť básnikov, maliarov aj bežných ľudí už od pradávna. Kriváň je povesťami a legendami doslova opradený. V minulosti bol symbolom posilňujúcom národnú hrdosť a identitu, niekedy aj zneužívaný na politické ciele. Jeho mohutný štít sa stal symbolom slovenského národného povedomia a v roku 2005 sa rozhodlo, že bude zobrazený aj na zadnej strane slovenských euromincí  s nominálnou hodnotou 1, 2 a 5 centov. Vďaka tomu túto dominantu nielenže máme denne na očiach, stačí otvoriť peňaženku, ale aspoň opticky ju poznajú všade na svete, kde sa euromince používajú.

 

Významné výstupy na Kriváň

Pravdepodobne ako prví na vrchol vystúpili neznámi haviari, avšak prvú písomne zaznamenanú túru na vrchol Kriváňa podnikol spišskonovoveský evanjelický kazateľ a prírodovedec Jonáš Andrej Cirbesa spolu so svojimi priateľmi v roku 1772. Prvý zaznamenaný zimný výstup, ktorého sa zúčastnili T. Wundt a vodca J. Horvay, sa uskutočnil v roku 1884. V priebehu dlhej histórie turistiky v Tatrách navštívilo Kriváň mnoho významných osobností, či už to boli bádatelia, prírodovedci alebo aj štátnici. Ako pamiatku na výstup saského kráľa Fridricha Augusta II. (1840) vztýčili uhorskí monarchisti na štíte obelisk, ktorý však už krátko na to zničili slovenskí vlastenci, účastníci tzv. národných vychádzok. S myšlienkou organizovať národné výstupy na Kriváň – ako symbol slobody a národnooslobodzovacieho zápasu – prišiel slovenský spisovateľ a vydavateľ Gašpar Fejérpataky-Belopotocký, ktorý po prvýkrát vystúpil na Kriváň so šiestimi priateľmi 24. septembra 1834. Avšak tradícia národných výstupov na Kriváň sa naplno rozvinula až 16. augusta 1841, keď na vrchol Kriváňa vystúpil Gašpar Fejérpataky-Belopotocký spolu s Ľudovítom Štúrom, Jozefom Miloslavom Hurbanom, Michalom Miloslavom Hodžom, Samom Bohdanom Hroboňom a ďalšími národovcami. Najväčšiu národnú púť, ktorá mala doslovne masový charakter, zorganizoval Štefan Marko Daxner pri príležitosti prijatia Memoranda slovenského národa v roku 1861. Od roku 1955 sa konajú tradičné výstupy na Kriváň, venované pamiatke SNP (Slovenské národné povstanie) a jeho hrdinov v krivánskej oblasti. Jednotlivé ročníky sa vždy symbolicky viažu k určitému výročiu nejakej významnej udalosti v našich dejinách či jubileu niektorého zo slovenských národovcov.

Plesnivec alpínsky je veľmi známa a chránená európska horská rastlina z čeľade Astrovité. Na Slovensku sa prirodzene vyskytuje v alpínskom a subalpínskom prostredí aj vo Vysokých Tatrách a veľmi často sa objavuje práve ako jeden z motívom pohľadníc a odznakov z Vysokých Tatier.

 

 

Medveď je v poslednej dobe najznámejšie zviera, ktoré je spojené práve s Vysokými Tatrami a opakujúcimi sa problémami s týmito šelmami. Určite nikto by ste ho nechceli na potulkách našimi horami stretnúť a preto treba pamätať na to, že on tu je doma.

 

 

Geocoin se bude vyrábět ve čtyřech různých provedeních. Ve verzi nelimitní, která bude volně v prodeji i po skončení akce (v případě realizace), ve verzi limitní vyrobené v počtu 50ks, ve verzi super limitní vyrobené v počtu 20ks a ve verzi donátorské, kterou bude možné získat pouze v sadě formou podpory projektu (vyrobí se přesný počet pouze pro donátory mince, kteří si ji vybrali v sadě).

Geocoin má průměr 60 mm a je 4mm silný.

Žádné novinky nebyly nalezeny

Nelimitní geocoin (0 Počet dostupných odměn)

za 200,00 Kč
Dodání - Konec roku 2017
Nelimitní geocoin

Limitní edice (10 Počet dostupných odměn)

za 300,00 Kč
Dodání - Konec roku 2017
Limitní geocoin (vyroben v počtu 50ks).

Sada limitka a donátorská mince (10 Počet dostupných odměn)

za 650,00 Kč
Dodání - Konec roku 2017
Sada s limitní a donatorskou minci (limitní (vyrobena v počtu 50ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje dvě verze geocoinu.

Sada nelimitka a donátorská mince (0 Počet dostupných odměn)

za 550,00 Kč
Dodání - Konec roku 2017
Sada s nelimitní a donatorskou mincí (limitní ( donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje dvě verze geocoinu.

Sada s limitní, nelimitní a donatorskou mincí (10 Počet dostupných odměn)

za 850,00 Kč
Dodání - Konec roku 2017
Sada s limitní, nelimitní a donatorskou minci (nelimitní, limitní (vyrobena v počtu 50ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje tři verze geocoinu

Limitní sada (10 Počet dostupných odměn)

za 1 050,00 Kč
Dodání - Konec roku 2017
Kompletní sada všech vyrobených limitních verzí mince ( limitní (vyrobena v počtu 50ks), ultra limitní (vyrobena v počtu 20ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje tři verze geocoinu

Kompletní sada (10 Počet dostupných odměn)

za 1 200,00 Kč
Dodání - Konec roku 2017
Kompletní sada všech vyrobených verzi mince (nelimitní, limitní (vyrobena v počtu 50ks), ultra limitní (vyrobena v počtu 20ks) a donátorská verze (možno získat pouze podporou projektu)). Sada celkem obsahuje čtyři verze geocoinu.